Od czego zależy rozkład wydarzeń sportowych?

od-czego-zalezy-rozklad-wydarzen-sportow

Każde wydarzenie sportowe ma ściśle ustaloną godzinę rozpoczęcia i zakończenia. Wiele osób często zastanawia się, skąd biorą się te godziny i kto ma na nie kluczowy wpływ? Dlaczego zawsze najważniejsze wydarzenia sportowe toczą się co do minuty, jak w szwajcarskim zegarku? Zależy to od kilku czynników. Jeden z nich to oczywiście infrastruktura.

Nie wszędzie i nie w każdym sporcie da się grać po nocy. Weźmy dla przykładu tenis, gdzie gra bez naturalnego światła nie wchodzi w grę. Gdy mecz jest rozgrywany już zbyt długo, to następuje jego przełożenie i dokończenie następnego dnia.

Jeśli możliwości techniczne nie dają możliwości dokończenia poszczególnych rozrywek, to ich start oraz zakończenie planuje się tak, aby nie miało to ostatecznie wpływu na jakość meczu czy rywalizacji, a przede wszystkim na wynik. Kolejna kwestia to odgórne narzucenia danych lig czy federacji. To oczywiste, że największe hity ligowe czy też mecze drużyn z tych samych miast, powinny toczyć się w innych godzinach, aby jak najwięcej osób miało możliwość dotarcia na nie.

Dlatego też poszczególne organizacje zarządzające związkami sportowymi dokładają wszelkich starań, aby terminarz był ułożony według podstawowych, regulaminowych zasad. Kolejna i najważniejsza kwestia to oczywiście sponsorzy. To oni oczekują, aby największe hity odbywały się w godzinach największej oglądalności, przez co ich logo eksponowane jest w telewizji.

Dlatego też najważniejsze mecze ustalane są na czas, który opłacalny jest także dla sponsorów i reklamodawców.