Rozkład wydarzeń ostatniej kolejki meczów piłki nożnej

rozklad-wydarzen-ostatniej-kolejki-meczo

Co prawda każda liga ma inna organizację, ale zazwyczaj wygrywa w niej ten, kto na przełomie całego, długiego sezonu uzyska najwięcej punktów. Choć zazwyczaj każda drużyna rozgrywa po 34 czy też po 38 meczów, to często i tak zdarza się, że dopiero w ostatniej kolejce rozstrzygają się najważniejsze rozstrzygnięcia, takie jak tytuł mistrzowski czy też układ drużyn na dnie tabeli. W jaki sposób poszczególne ligi zabezpieczają się, żeby w ostatniej rundzie spotkań nie dochodziło do żadnych przekrętów? Najprostszym rozwiązaniem, stosowanym chociażby w brytyjskiej Premier League, jest zorganizowanie wszystkich meczów ostatniej kolejki o tej samej porze.

Ogranicza to różnego rodzaju kunktatorstwo, jako że wszystkie zespoły rozgrywają swoje mecze równocześnie. Każdy, kto o coś walczy, musi dawać z siebie wszystko i liczyć na to, że pozostałe wyniki ułożą się po jego myśli. Nie ma żadnych szans na mozolne obserwowanie gry innych drużyn i dopiero później na przykład zachowawczą grę na 0-0.

To rozwiązanie ma jednak ogromny minus – zamiast rozbijać kolejkę na cały weekend i zwiększać oglądalność, to taki rozkład wydarzenia sportowego powoduje, że kibice przed telewizorami siadają tylko na dwie godziny. Inne rozwiązanie, stosowane chociażby w Hiszpanii, to takie rozłożenie meczów, aby wszystkie drużyny rywalizujące o ten sam cel grały o tej samej godzinie. Załóżmy, że o ostatnie miejsce premiowane europejskimi pucharami walczy Real Betis i Rayo Vallecano, a oba zespoły grają z innymi drużynami.

Wówczas w ostatniej kolejce La Liga te dwa mecze zostałyby rozegrane o tej samej godzinie, a reszta – pełna dowolność.