Wpływ telewizji na rozkład wydarzeń sportowych

wplyw-telewizji-na-rozklad-wydarzen-spor

Rozkład wydarzeń sportowych to w sumie zasadniczy punkt, nad którym organizatorzy muszą zastanowić się przed organizacją danego wydarzenia. Dlaczego jest to aż tak ważne? A no w dużej mierze przez telewizję! Dlaczego to tak ważne? Wiele wydarzeń sportowych zaciekle walczy o to, aby móc być transmitowanym w telewizji. Wiążę się to z wieloma korzyściami, a także z rosnącą świadomością wśród fanów czy też wzrostem popularności danych zawodów.

Jednak aby telewizja chciała dane wydarzenie pokazywać na swojej antenie, to musi być ono rozgrywane w czasie, który dana telewizja podyktuje. W zależności od rodzaju sportu i jego znaczenia dla widzów, telewizja dyktuje taką godzinę, która będzie dla niej najbardziej opłacalna. Nikt w prime time nie puści niszowego sportu, jak zapasy czy łyżwiarstwo.

Jednak wielkie mecze są z kolei tak ustawiane w harmonogramie gier, aby były rozgrywane w momencie największej oglądalności. Można więc powiedzieć, że czasami telewizja sama decyduje o rozkładzie wydarzeń sportowych. Trzeba przy tym pamiętać, że telewizja często jest także głównym sponsorem.

W końcu nie po to poszczególne stacje płacą miliony czy, jak to ma miejsce w przypadku Premier League, nawet miliardy funtów czy dolarów za prawa do transmisji, żeby nie wieść prymu przy ustalaniu harmonogramu poszczególnych wydarzeń czy godzin rozpoczęcia meczu. Kto płaci, ten rządzi i podobnie jest też w tym wypadku, gdy pieniądz i jego znaczenie przebija się z każdej strony.